Naujienos

Senovinių vagonų atkūrimas turistiniam traukiniui Ispanijoje

Tuesday, October 25, 2022

Senovinių vagonų atkūrimas turistiniam traukiniui Ispanijoje

Ispanijos geležinkelių bendrovė „RENFE Viajeros“ pakvietė pjovėją su „Wood-Mizer“ mobiliosiomis staklėmis atkurti keturis vintažinius „Strawberry Train“ automobilius. Vagonai buvo pagaminti naudojant medieną beveik prieš šimtą metų.

Autorius: Juan Manuel Miranda, SOSTENIBLE
Vaizdo įrašas: Ignacio González, UTOPIJOS FILMUOTOJAI


Tokio tipo mediniai keleiviniai vagonai Ispanijoje buvo gaminami iki ketvirtojo dešimtmečio. Iš viso buvo pagaminti 406 vienetai ir buvo naudojami kaip trečios klasės automobiliai keleiviniuose traukiniuose, važiuojančiuose palei Ispanijos pakrantę. Net tada, kai buvo suprojektuoti metaliniai kėbulai, geležinkelio įmonės nenorėjo jų užsakyti, nes Ispanijoje vasarą būdavo labai karšta, o mediniai vagonai vėsesni.

1972 m. trečioji klasė keleiviams buvo atšaukta, o įmonės susidūrė su pasirinkimu, ar atnaujinti medinius vagonus į antrą klasę, ar juos nurašyti. Matyt, klausimo kaina jiems atrodė per didelė, nes kai kurių vagonų paskirtis buvo pakeista: jie virto būstu, mobiliosiomis dirbtuvėmis, parduotuve, mokykla, o vienas toks vagonas naudojamas kaip „RENFE Viajeros“ biuro posėdžių salė.Senoviniai mediniai vagonai buvo prisiminti devintajame dešimtmetyje, kai pasirodė turistinis „Strawberry Train“ – neįtikėtinai populiarus produktas, siūlantis kelionę senoviniais automobiliais iš Madrido į Aranchuezą ir atgal per daugybę lankytinų vietų Madrido rajone.„Strawberry Train“ susideda iš keturių keleivinių vagonų ir dviejų furgonų. Tačiau drėgmė ir laikas palaipsniui pakenkė mediniams konstrukcijos elementams, todėl atėjo laikas juos visiškai renovuoti.

„Mes iškart susidūrėme su problema: mums reikėjo vagonų brėžinių, kad juos remontuosiantis asmuo galėtų laikytis tam tikro scenarijaus ir atkurti juos išsaugodamas originalų dizainą, – sako Chuanas Chose Peña, „RENFE Viajeros“ technikos specialistas. – Mes rėmėmės Rygos chartija, kuri, viena vertus, mums sako, kad renovacijos tikslas yra išsaugoti ir atskleisti kultūros paveldo svarbą, kita vertus, kad šis procesas turi išsaugoti autentiškumą (įskaitant metodą, dizainą, medžiagas ir jų naudojimo būdus), kuris aiškiai nurodo šio objekto prasmę.“Kai pirminiuose planuose buvo nurodyta, kad mediena turėtų būti ąžuolo, buvo naudojamas ąžuolas. Kitais atvejais, kai planuose teigiama, kad išorinė danga turėtų būti pagaminta iš tikmedžio medienos, kurios šiuo metu nėra, buvo pasirinkta panaši mediena, taip pat žinoma kaip „Afrikos tikmedis“.

„Mes atidarėme šių vagonų vidų nežinodami, ko tikėtis, remdamiesi tik planais, sukurtais daugiau nei prieš šimtmetį.“
Keturi „Strawberry Train“ vagonai buvo pastatyti 1920, 1923, 1927 ir 1929 m. skirtingose dirbtuvėse, todėl jų dizainas skiriasi. Paskutinis, moderniausias vagonas rodomas vaizdo įraše. Įdomu, kad seniausias (1920 m.) yra geriausios būklės.

Medininkas Emilio Gonzalezas Rodríguezas buvo pakviestas dirbti su mediena, ypač gaminti medinius elementus, ir atvyko į „RENFE Viajeros“ dirbtuves su savo mobiliosiomis juostinėmis staklėmis LT20.„Aš esu „Wood-Mizer“ gerbėjas! Šios staklės yra geriausias mano asistentas“, – sako Emilio. – Jomis aš padariau didžiąją dalį darbo, kad atkurčiau vagonus.“

„[Wood-Mizer]“ staklės ne tik pjauna medieną. Ši mašina atlieka tikslius pjūvius, o tai labai svarbu gaminant atskiras dalis. Aš sutaupiau daug medienos ir laiko.“

LT20 staklėse yra įmontuotas elektroninis prietaisas, kuris mikroprocesoriaus atmintyje saugo reikiamus plokštės matmenis, kad mašina veiktų lanksčiai ir greitai.
Projekto pradžioje reikėjo išpjauti 16 sijų kiekvienam automobiliui, o pabaigoje buvo gal 40 sijų. Emilio pagamino visų langų ir langinių dalis, po dvidešimt kiekviename vagone. Tada jis perėjo prie interjero detalių: turėklų, ranktūrių, grindų lentų. „O ar žinai, kas man svarbu? Aš tai padariau pats! Paprastoms staklėms reikėtų dar bent vieno žmogaus.“Kitas privalumas: „Kadangi mano „Wood-Mizer“ staklės turi dyzelinį variklį, galiu dirbti autonomiškai. Be to, staklės turi leidimą gabenti jas keliais, todėl galėjau vilkti jas savo automobiliu. Visi buvo nustebę ir sakė: „Taip, ši mašina yra tai, ko mums čia reikia!“„Tai greita ir tiksli mašina, kuri tarnaus jums visą gyvenimą, jei ja gerai pasirūpinsite. Puikiai tinka dailidei. Galite ją naudoti dirbtuvėse ir apskritai bet kurioje vietoje. „Wood-Mizer“ platintojai Ispanijoje išmokė mane dirbti su staklėmis, ir aš visada galiu su jais susisiekti, jei turiu klausimų.“Projekte taip pat dalyvauja restauratorius Andrea Novosadas. Jo užduotis yra atkurti išsaugotus elementus. Jis taip pat apdoroja medines dalis apsauginėmis medžiagomis nuo medžio kirmėlių, parenka spalvas dažais ir padaro jų galutinę apdailą. Metalinėms dalims procesas yra panašus: šlifavimas ir dažymas antikorozine ir apsaugine emale.

„Wood-Mizer“ staklėmis kuriamos naujos dalys. Mano darbas yra jas apsaugoti, nudažyti ir ištobulinti, – sako Andrea. – Puikus dalykas, susijęs su šiais vagonais, yra tai, kad jie yra nuostabaus inžinerinio darbo rezultatas. Tai ne tik dėžutė, padengta medinėmis lentjuostėmis. Yra gerai apgalvotos montavimo, iškrovimo ir tvirtinimo sistemos, kurias reikia ištirti ir išsaugoti. Tai tiesiog neįtikėtina sėkmė, kad šie seni vagonai nėra prarasti!“
***

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

"Wood-Mizer" spaudos centras

Jūs atidarėte "Wood-Mizer", pasaulinės lyderės juostinių pjūklų ir staklių gamyboje, spaudos centro puslapį. Čia rasite įmoniės naujienas, istorijas apie įrangos naudojimą ir vaizdo pokalbius su staklių savininkais.
Kiekviena istorija yra verslo idėja ar naujas požiūris, kuris padės kitaip pažiūrėti į savo verslą. Jei ieškote naujų technologijų ar planuojate įkurti savo lentpjūvę - esate tinkamame puslapyje!

UŽSAKYTI PRENUMERATĄ

Newsletter

Ar jums patiko straipsnis? Prenumeruokite "Wood-Mizer" naujienlaiškį ir kartą per mėnesį gaukite straipsnius ir naujienas tiesiai į savo elektroninį paštą.

Prenumeruoti